Niektorí ľudia príliš nedôverujú technickým vymoženostiam a kupujú si ich až vtedy, keď zistí, že nie sú nebezpečné, a využívajú ich v ich okolí blízki príbuzní či známi. Toto sa týka aj plastových okien v Piešťanoch. Drevené okná boli po stáročia súčasťou obytného priestoru a táto technológia je tiež preverená skúsenosťami mnohých generácií našich predkov. Akonáhle vám teda niekto ponúkne drevené okno, máme zrejme v génoch zakódovaný prvok bezpečia a istoty, ktorý je s týmto výrobkom spájaný.

okná v dome

Málokto potom od tejto ponuky cúvne v obavách, že si kupuje domov niečo nezdravé a nebezpečné. S plastovými oknami to tak isté byť nemusí, niektorí z vás sa môžu obávať úniku nebezpečných látok z plastických hmôt, najmä pri prehriatí slnečnými lúčmi, alebo konštrukčným vadám, ktoré zapríčinia rozbitie skla, vzpriečenie okenného rámu, zlé doliehanie okna alebo problém pri jeho zatváraní. V skutočnosti však nie sú tieto obavy namieste, pretože plastové okná sa už vyrábajú niekoľko desiatok rokov, a tie už tiež preverili ich funkčnosť priamo v reálnej praxi.

pohľad na balkón

Pokiaľ si teda odmyslíme praktické hľadisko, a už vieme, že okná z plastu plnia svoju funkciu minimálne rovnako dobre, ako okná drevené, môžeme sa sústrediť aj na ich estetický vzhľad a nároky na údržbu. Plastové okno v prvom rade nie je nutné natierať, ani brúsiť, penetrovať, opaľovať plameňom a vykonávať akékoľvek iné náročné údržbárske operácie. Po druhé vyzerá skutočne k svetu, má hladký povrch a všetky tvary dokonalé tak, že sa vyrovnajú stolárskej výrobe drevených okien na zákazku. Jediné, čo nemajú, sú drevené letokruhy, aj keď sa o to môže snažiť dekor v imitácii dreva. To ale nie je zásadná vada, pekné sú aj okná jednofarebné – biele, modré, hnedé, žlté či červené. Farbu okien ľahko zladíte s okolitými stavebnými prvkami a váš dom získa na estetickom vzhľade možno viac, než s drevenými oknami.